
Laboratorium radiobiologiczne
Laboratorium Radiobiologiczne działa od stycznia 2020 i znajduje się w Zakładzie Fizyki Biomedycznej (na czwartym piętrze). Podstawowe wyposażenie laboratorium było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków uniwersyteckich w ramach Funduszu Innowacji Dydaktycznych.
Kierownik laboratorium:
- dr Beata Brzozowska (p. 4.67)
Zastępcy kierownika:
- Adrianna Tartas (p. 4.58)
- Mateusz Filipek (p. 4.58)
- dr Józef Ginter (p. 4.67)
Materiały dydaktyczne dla studentów I i II stopnia Fizyki medycznej dotyczące realizacji ćwiczeń w ramach pracowni specjalistycznej można znaleźć w kolejnych zakładkach.

Przeżywalność komórkowa
Instrukcja dot. hodowli i napromieniania komórek
Promieniowanie jonizujące oddziałuje na materiał biologiczny powodując m.in. brak możliwości proliferacji, co skutkuje brakiem możliwości stworzenia kolonii. Frakcje przeżywalności komórek, które zostały poddane działaniu promieniowania jonizującego można określić na podstawie liczby kolonii obserwowanych na szalkach Petriego.
Odpowiedź komórkowa badana jest w funkcji dawki, która została zaabsorbowana w pojedynczej warstwie komórek. W obliczeniach uwzględnia się wydajność klonowania z wykorzystaniem kontroli (komórki, które nie zostały napromienione).
Przykładowe prace badawcze:
- Badanie przeżywalności nowotworowych komórek gruczołu krokowego poddanych działaniu promieniowania alfa (praca magisterska Marty Senkowskiej)
- Badanie wpływu mocy dawki na przeżywalność komórek gruczołu krokowego poddanych działaniu promieniowania jonizującego (raport Zespołowego Projektu Studenckiego)

Aberracje chromosomowe
Instrukcja dot. wykonania testu dicentrycznego
Promieniowanie jonizujące powoduje zmiany morfologiczne w chromosomach napromienianych komórek. Są one widoczne pod mikroskopem w postaci m.in dicentryków, czyli chromosomów z dwoma centromerami.
Przykładowe prace badawcze:
- Zastosowanie głębokich konwolucyjnych sieci neuronowych (CNN) do klasyfikacji dicentryków (praca licencjacka Maksymiliana Głowackiego)
- Modelowanie metodami Monte Carlo aberracji chromosomowych w komórkach poddanych działaniu promieniowania mieszanego (praca magisterska Adrianny Tartas)

Obecnie realizowane projekty w ramach współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym:
- Radioembolizacja gruczołu krokowego za pomocą mikrosfer u pacjentów z rakiem stercza oraz ocena jej skuteczności na 3D BIOdrukowanym modelu gruczołu krokowego
- Badanie wpływu egzosomów na proces nowotworzenia i powstawania przerzutów